تبلیغات
یاس مطهر

یاس مطهر
سیر مطالعاتی کتابهای شهید استاد مرتضی مطهری(موسسه مطهرون بروجرد) 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟
صفحات جانبی

دو بهانه برای دوری از آثار استاد

1 . مرور زمان و کتب استاد

یکی از بهانه‌هایی که برای نخواندن آثار استاد مطهری وجود دارد این است که  کتاب‌های ایشان، متعلق به بیست و اندی تا چهل و اندی سال پیش است . این کتاب‌ها برای این زمان که هزاران مسأله‌ی جور و واجور به میدان آمده ، کاربرد نداشته و تاریخ مصرف آن‌ها به پایان رسیده است .

در حال حاضر ، ما در دست بسیاری از کسانی که اهل مطالعه هستند ، کتاب‌هایی با اسم‌های قلمبه و سلمبه می‌بینیم که به بهانه‌ی آشنایی با مکاتب جدید به مطالعه‌ی آن‌ها می‌پردازند و چه بسیار جوانانی پاکی که به دلیل گوش ندادن به سخنان ولی فقیه ، با خواندن چنین کتبی در دام آن چه افتاده‌اند که نباید .

ببینیم امام و مقام معظم رهبری درباره‌ی این مسأله چه می‌گویند ؟ امام عزیز در پیامی به مناسبت سال‌روز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری می‌گویند :

« سال‌روز شهادت شهیدی مطهر است که در عمر کوتاه خود اثرات جاویدی به یادگار گذاشت که پرتوی از وجدان بیدار و روح سرشار از عشق به مکتب بود . »

اگر قرار باشد طبق وعده‌ای که کردیم ، با نگاهی موشکافانه و همراه با تفکر به این سخنان دقت کنیم ، باید پرسید که « جاوید » به چه معناست ؟ همه می‌دانیم که جاوید به معنای ماندگار و از بین نرفتنی است . چیزی که مشمول مرور زمان نمی‌شود .

شاید کسی بگوید که این قدر هم نباید ریز شد . حالا یک کلمه‌ی جاوید پیدا کرده‌ای و می‌خواهی با آن یک مدعای بزرگ را ثابت کنی . بدون هیچ حرفی ، سخنان مقام معظم رهبری را در مقابلش می‌گذاریم که می‌فرمایند :

« مبادا کسی خیال کند که ما بعد از انقلاب که مرتب کتاب‌های شهید مطهری را طبع و منتشر می‌کنیم ، تکراری است . نه در سخن حق و نه در کلام حکمت ، تکرار نیست . »

« البته آثار آن بزرگوار ، مثل یاد او زنده است . کتاب‌های شهید مطهری قابل مردن و تمام شدن  نیست . »

« آن چه کهنه نمی‌شود ، معارف و حقایقی است که هنوز جامعه‌ی ما محتاج دانستن و تکرار کردن و از بر کردن آن‌هاست و آن همان محتوای کتاب‌های شهید مطهری است . »  

2 . کتاب‌هایی همگانی

یکی دیگر از بهانه‌هایی که نتیجه‌اش دوری از کتب استاد می‌باشد ، این است که می‌گویند : این کتب به درد همه نمی‌خورد . قشر خاصی می‌توانند از آن استفاده کنند. بعضی می‌گویند سطح کتاب‌ها آن قدر بالاست که جز آن‌هایی که بهره‌ای از علوم اسلامی دارند ، همه ؛ مخصوصاً جوانان نمی‌توانند از آن استفاده کنند . عده‌ای دیگر هم می‌گویند سطح کتب پایین است و به درد عوام می‌خورد ؛ اما امام و مقام معظم رهبری اعتقادی دیگر دارند .

امام راحل می‌فرمایند :

« او با قلمی روان و فکری توانا در تحلیل مسائل اسلامی و توضیح حقایق فلسفی با زبان مردم و بی‌قلق و اضطراب به تعلیم جامعه پرداخت . »

امام می‌فرمایند : « تعلیم جامعه » ؛ نه تعلیم قشر خاص . ایشان در جایی دیگر می‌فرمایند :

« خدمتی که به نسل جوان مرحوم مطهری کرده است کم کسی کرده است . »

چگونه استاد به نسل جوان خدمت کرده ، در حالی که بیان و قلمش برای جوانان قابل فهم نیست ؟!

حضرت روح الله در جایی دیگر می‌گویند :‌

« مواعظ و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشأت می‌گرفت ، برای عارف و عامی سودمند و فرح زاست . »

می‌دانید عارفی که امام می‌گوید ، کیست ؟ او که در قله‌ی عرفان قرار گرفته ، هر کشکول به دستِ تسبیح چرخانی را شایسته‌ی چنین نامی نمی‌داند . عارفی که امام ، او را لایق نام عارف بداند هم ، از نظر ایشان نیازمند مطالعه‌ی کتب استاد است . مگر این که باز هم کسی بگوید سخنی بود که گفته شد ، شما جدی نگیرید .

مقام معظم رهبری هم می‌فرمایند :

« این کتاب‌ها و مباحث و گفتارهایی که آن عالم دل‌سوز و مؤید من عندالله به آن‌ها پرداخته است ؛ چه مباحث اجتماعی و چه مباحث فکری ، چه مباحث عمومی و چه مباحث فلسفی خاص، یکایک آن‌ها برای جامعه لازم و حیاتی است . »

بله ، برای جامعه ؛ ‌نه قشر خاصی . به راستی ما بر سر این مسأله‌ی لازم و حیاتی چه قدر سرمایه‌گذاری کرده‌ایم ؟ اصلاً این قصه چه قدر برای ما اهمیت دارد ؟

حضرت آیت الله خامنه‌ای باز هم می‌فرمایند :

« هنوز جامعه‌ی ما و نسل جوان و جامعه‌ی فرهنگی و علمی ما به دانستن همان مطالبی که آن بزرگوار از زبان قلمش فیضان کرد و در اختیار امت اسلام گذاشت ، محتاجند . »

ایشان ، ابتدا جامعه را به صورت عام و بعد نسل جوان و جامعه‌ی فرهنگی و علمی را به صورت خاص بیان می‌کنند . حال یا باید ما خودمان را تافته‌ای جدا بافته از جامعه بدانیم که این احتیاج ، در ما راهی ندارد و یا این که عمل کنیم بدان چه خوانده‌ایم .

مقام معظم رهبری در جمع معلمان و کارگران فرمودند :

« امروز جوانان ما ، دانشجویان ما ، معلمان ما ، کارگران ما اگر می‌خواهند در زمینه‌ی افکار اسلامی عمق پیدا کنند و پاسخ سؤالات خود را پیدا نمایند ، باید به کتاب‌های شهید مطهری مراجعه کنند . باید راه را در مقابل افکار جوان ، نسل جوان ، جویندگان بی غرض قرار داد و برای این کار ، یکی از بهترین وسایل همین افکار ناب و برجسته‌ و بلند این مجاهد فی سبیل الله است که جان خودش را هم در این راه داد . »

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


استاد مطهری از نگاه مقام معظم رهبری:
شهید مطهری( رضوان الله علیه) چشمه فیاض و جوشانی بود.
کتاب های شهید مطهری،قابل مردن و قابل تمام شدن نیست.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب