تبلیغات
یاس مطهر

یاس مطهر
سیر مطالعاتی کتابهای شهید استاد مرتضی مطهری(موسسه مطهرون بروجرد) 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟
صفحات جانبی

بیکاری

یکی از آفت های دوران جوانی ، بیکاری و یا شغل های کاذبی است که با عث انحراف گشته و باعث بروز مسائلی از قبیل فساد، اعتیاد و از این قبیل می شود.
دوران جوانی که تمامی قوای جسمی به همراه ذوق و استعداد سرشار ذهنی، آمادگی کار و تلاش را دارد بهترین زمان فعالییت و کوشش و سازندگی است. اگر این دوره از زندگی بشر ، به تلاش و کوشش نگذرد غالباً آدمی تا پایان عمر با مشکلات فراوانی رو به رو می شود و به خصوص از کمبود منابع مالی رنج می برد .
پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرماید:
«إنّ الله یبغض الشابّ الفارغ»(1)
« جوان بیکار مورد غضب إلهی است.»
بنا بر این هم خود جوانان باید برای سامان دادن به زندگی خود فعالیت کنند و از تمام توان خود برای اشتغال سالم و کسب درآمد حلال استفاده ی مطلوب را بنمایند و هم این که زمامداران و مسئولان امور اقتصادی و فرهنگی کشور، یکی از وظایف اصلی و مهم خود را در اداره ی جامعه ، ایجاد اشتغال برای جوانان و بهره گیری از توان و فکر و تولید و نوآوری آنان، ازدیاد منابع مالی، فقر زدایی و نیز مبارزه با بیکاری و شغل های کاذب و واسطه گری بدانند.
شایان ذکر است که ایجاد فضای مناسب و بستری آماده در راستای ایجاد اشتغال و کار تنها به معنای عضویت در کادر اداری در شکل کارمندی و پشت میزنشینی که انتظار جامعه ی جوان ماست ، نیست بلکه به معنای استفاده ی بهینه از تمامی منابع تولید ،نوآوری، اختراع، اکتشاف، استفاده از سرمایه های ملی و صنعت است که علاوه بر افزایش منابع مالی ، خدمت به جامعه ی بشری نیز می باشد.
البته یکی از اصول مهم در اداره ی زندگی شخصی و خانواده و جامعه ، برنامه ریزی و نظم و انضباط است. بعضی عمر خویش را به بطالت و بیکاری و بوالهوسی و بیعاری می گذرانند و بعضی دیگر شب و روز خود را به کار اختصاص داده و تنها به افزودن پول و سرمایه فکر می کنند که این هر دو رد اشتباه هستند.
انسان به این جهان آمده است که زندگی کند و این زندگی را مزرعه و مقدمه ای برای آخرت خود قرار دهند. از این رو جوان باید به گونه ای برنامه ریزی کند که هم به کار و تلاش و رفاه و استراحت در زندگی مادی برسد و هم با استفاده از این امکانات بتواند به بندگی و عبادت پروردگار بپردازد تا آخرتی بهتر از این دنیا را برای خود بسازد.
«لیس للمومن بدّ من أن یکون شاخصاً فی ثلاث مرمّة لمعاش و خطوة
لمعاد ولذة فی غیر محرّم»(2).
«مومن ناگزیر از دقت در سه امر است: 1. امرار معاش 2. گام برداشتن برای
آخرت 3. کامیابی از غیر حرام.»
ساعت های فراغت اگر به حساب آید ، زمان زیادی را فرا می گیرد. اکثر مردم این اوقات را به پوچی و تباهی می گذرانند ، در حالتی که سرمایه ای عظیم و فرصتی استثنایی است که می توان از آن بهره های فراوانی را برد و آن را صرف تفکر، مطالعه ، عبادت و کار های مفید کرد زیرا از دست دادن آن در پایان عمر ، مایه ی حسرت و اندوهی دردناک وجبران ناپذیر است.
«الفرصة سریعة الفوت و بطیئه العود»(3)
«فرصت زود می گذرد و دیر بر می گردد.»
امام خمینی در رابطه با استفاده ی صحیح از ساعت های فراغت بخصوص ایام جوانی چنین می گوید:
قوای جوانی تا چند وقت بر قرار است؟ وقتی بهار عمر رو به خزان گذاشت،نشاط از دل و
قوّه از اعضا می رود، ذائقه از کار می افتد، طعم ها درست ادراک نمی شوند، چشم و گوش
قوّه ی لمس و قوای دیگر بیکار می شوند، لذات به کلی ناقص یا نابود می شود، امراض مختلفه هجوم می آورد، جهاز هضم دفع تنفس کار خود را نمی تواند انجام دهد، جز آه سرد و دلی پر درد و حسرت و ندامت چیزی برای انسان باقی نمی ماند، پس مدت استفاده ی انسان از این قوای جسمی بعد از تمیز خوب و بد تا زمان از کار افتادن قوا یا ناقص شدن آن ها ، بیش از سی چهل سال برای مردم قوی البنیه و صحیح و سالم نیست آن هم در صورتی که به امراض و گرفتاری های دیگر که همه روزه می بینیم و غافل هستیم بر نخورد.(4)
عمرم در این جهان بی سود و زیان گذشت
عمر عزیز بین که چسان رایگان گذشت
یک روز در بهار گذشت و کنار گل
روز دگر به ماتم گل در خزان گذشت
افسوس روزگار جوانی و خوش دلی
چون باد نوبهار و چون آب روان گذشت
بنا بر این شایسته است که جوانان برومند با استعانت از توفیقات إلهی و اراده ی پولادین و همتی بلند و با استفاده از تمامی قوای جسمی و روحی ، عزم خود را جزم کنند و با آگاهی، آفات زیانبار جوانی را از خود دور کنند و مسیر رشد و سعادت را طی نمایند زیرا:

«إذا اقتون العزم بالجزم کملت السعادة»(5)
« زمانی که عزم و همت با دور اندیشی همراه گردد ، نیکبختی به کمال
می رسد.»

پی نوشت ها:

(1). جامع السعادت، ج1، ص188.
(2). مستدرک الوسائل، ج13، ص49.
(3). غررالحکم، ص473.
(4). چهل حدیث، ص20.
(5). غرر الحکم، ص474.

نویسنده:غلامرضا بهرامی

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


استاد مطهری از نگاه مقام معظم رهبری:
شهید مطهری( رضوان الله علیه) چشمه فیاض و جوشانی بود.
کتاب های شهید مطهری،قابل مردن و قابل تمام شدن نیست.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب