تبلیغات
یاس مطهر

یاس مطهر
سیر مطالعاتی کتابهای شهید استاد مرتضی مطهری(موسسه مطهرون بروجرد) 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
وبلاگ از نظر شما چگونه است؟
صفحات جانبی

کیست زینب؟!

صبر را مفهــوم و معـنا زینب است * کعبة غمهای دنیـا زینب است
چون حسین است آفتاب شهر عشق * ماهتاب عالم آرا زینب است
نام : زینب (یعنی: زینت پدر)
پدر : أسد الله الغالب، حضرت امیرالمومنین، علیّ بن ابیطالب علیه السلام
نام مادر : حبیبة ذات کبریا، حضرت فاطمة زهرا سلام الله علیها
ولادت : سال پنجم یا ششم هجری قمری
محل تولد : مدینه
القاب : صدیقه الصّغری، عصمه الصّغری، ولیّه الله العظمی ، ناموس الکبری ، شریکه الحسین ، کامله ، فاضله و...
همسر : عبدالله فرزند جعفر بن ابیطالب
تعداد فرزندان : 3 پسر ( علی ، عون ، جعفر ) و 1 دختر ( ام کلثوم )
وفات : سال 63 هجری قمری
در معرّفی شخصیت بی نظیرش همین بس که پدری چون شیر خدا و مادری چون صدّیقة کبری دارد و جسم و جانش به نور عالَم آرای این دو خورشید پر فروغ، روشن و منوّر گردیده است. در همة کمالات، دنباله روِ مکتب مادرش، زهرای اطهر سلام الله علیهاست و در سنین خردسالی است که باید جای خالی آن مادر رنج کشیده را پر کند. حرکات و سکناتش، امیر مومنان را به یاد حضرت زهرا می اندازد. اگر پس از رحلت پیامبر گرامی، فاطمه سلام الله علیها، مأمور دفاع از ولایت است، مأموریت زینب کبری از محرّم خونین 61 هجری آغاز می شود؛ مأموریتی که نقشه های شوم دستگاه اموی را بر هم می زند و یزید بن معاویه را گیج و گُنگ می سازد.

هوش و ذكاوت:

در هوش و ذكاوت آن بانوى بزرگوار همین بس كه خطبه طولانى و بلندى را كه حضرت صدیقه كبرى سلام الله علیها در دفاع از حق امیرالمؤمنین در غصب فدك در حضور اصحاب پیغمبر اكرم ایراد فرمودند، حضرت زینب روایت فرموده است. حضرت زینب علیها السلام با اینكه دخترى خردسال بود، این خطبه عجیب و غرّاء را كه مشتمل بر معارف اسلامى و فلسفه احكام است، با یك مرتبه شنیدن حفظ كرده و یكى از راویان این خطبه بلیغ و غراء است.

فصاحت و بلاغت:

كلمات و سخنان گهربار آن حضرت در خطبه هایى كه از آن بزرگوار روایت شده، خود قوی ترین دلیل بر كمال فصاحت و بلاغت آن بانوى بزرگ اسلام می باشد و چرا چنین نباشد؛ در حالیکه پدرش، امیر کلام و فصاحت است و همة ادیبان و آشنایان به فنّ بیان را مبهوت و متحیّر ساخته است.

علم حضرت:

امام سجاد علیه السلام در توصیف مرتبة علمی حضرت زینب کبری فرمودند:
«شما الحمد للّه بانوى دانشمندى هستید كه تعلیم ندیده، و بانوى فهمیده اى هستید كه بشرى شما را تفهیم ننموده است.»

نائبه الحسین:

از جمله القاب ایشان «نائبه الحسین» است. این ویژگی، یعنی نائب برادر بودن، خصوصیت و ویژگی منحصر به فرد حضرت زینب می باشد. حضرت زینب در انجام رسالتی که بر عهده اش بود کوتاهی نکرد و هرچه در توان داشت در راه زنده نگهداشتن قیام و نهضت برادر به کار برد.
مرحوم سید نعمت الله جزایری در این باره می گوید: مقام و منزلت حضرت زینب علیها السلام، قریب مقام امامت بود که از طرف برادر، در روز عاشورا یا شب آن، بِدان نائل شد. امام حسین در روز عاشورا و قبل از آن مکرراً به مناسبت های مختلف به خواهر خود وصیت و سفارش می کرد که پس از شهادتش صبر و تحمل کند و هرگز کاری که موجب شادی دشمن می شود انجام ندهد.
آن زمانی که حضرت از اسب به زمین افتاد، حضرت زینب بلافاصله خود را به بالین برادر رساند، خود را روی بدن برادر انداخت و فرمود: آیا تو برادر منی؟ آیا تو پسر مادر منی؟ و با گریه و زاری زینب ، امام به هوش آمدند و فرمودند: «خواهرم! امروز همان روزی است که جدّم وعدة آن را به من داده بود و او مشتاق دیدار من است.»
بنابراین آخرین کسی که در واپسین لحظات، سخن برادر را شنید و از وصایا و سفارشات آن حضرت آگاه گردید، حضرت زینب سلام الله علیها بود.

رعایت حدود شرعی و الهی:

برای بسیاری از مردم مقدور نیست که تحت هر شرایطی، خدا و احکام الهی را به یاد داشته باشند و معمولا در هنگام مواجهه با سختی، خود را می بازند.
اما حضرت زینب از جمله اولیاء الهی است که در بحرانی ترین لحظات زندگی خود درحالیکه مصایب از هر طرف او را احاطه کرده بود، به وظیفه الهی خود عمل نمود. حتی از دست دادن خامس آل عبا، تنها یادگار مادر و جدّ بزرگوارش، نتوانست این خصیصه حضرت زینب را تحت الشعاع قرار دهد.
امام زین العابدین درباره عمه اش حضرت زینب فرمود: «حتی در آن شب غم و اندوه که روزش سید الشهداء و یارانش را شهید کردند، نماز شب از عمه ام زینب ترک نشد؛ منتهی نشسته نماز خواند. چون توان ایستادن را از دست داده بود.»
نقل شده وقتی اسرا را وارد کوفه کردند، مردم کوفه از روی ترحم به اطفال و اسیران، نان و خرما می دادند. اینجا بود که حضرت زینب فریاد زد: «ای اهل کوفه! صدقه بر ما حرام است.» این، نمونه ای دیگر از اهتمام این بانوی بزرگ اسلام، به رعایت مسائل شرعی است.

حضرت زینب پس از عاشورا:

حضرت زینب پس از برادرش امام حسین علیه السلام مدت زیادی زندگی نکرد؛ اما در همین مدت کوتاه توانست مسیر تاریخ را تغییر دهد. ایشان در مدت حیات خود پس از عاشورا، لحظه ای آرام ننشست و در امر پیام رسانی با زبان حال و زبان قال فعالیت داشت. به طوری که در کوفه و شام چنان سخنرانی و عزاداری و نوحه سرایی نمود که شرایط و اوضاع را عوض کرد و یزیدیان را در هراس و وحشت انداخت.
زینب کبری در شام و در برابر یزید با خطبه اى غرّا و آتشین، کوس رسوایىِ یزید را به صدا درآورد و با ایـن که در چنگال خون آشام ترین طاغوت زمان اسیر بود، چنان حماسه آفرید که پایه هاى حکومت فرزند معاویه را به لرزه درآورد. در ظـاهـر، یـزید فرمانروا بود و زینب تنها و دربند، اما روح بلند دختر فاطمه، حکومت یزید را درهم شـکسته بود و سرانجام یزید، از ترس سقوط حکومتش به این نتیجه رسید که کاروان اسیران را به مدینه بفرستد.

www.radiomaaref.ir

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


استاد مطهری از نگاه مقام معظم رهبری:
شهید مطهری( رضوان الله علیه) چشمه فیاض و جوشانی بود.
کتاب های شهید مطهری،قابل مردن و قابل تمام شدن نیست.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب